Istoricul Parohiei Bicaz 2

Istorie Ianuarie 14, 2013

Parohia Bicaz II a fost înfiinţată prin Decizia nr. 795/2009 semnată de Înaltpreasfinţitul Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei care stipulează:

“Având în vedere referatul Protopopiatului Piatra Neamţ prin care se propune înfiinţarea Parohiei Bicaz II prin desprindere din Parohia „Sfântul Gheorghe” Bicaz; Ţinând cont de raportul comisiei de arondare, alcătuită din PC. Vicar administrativ Ionel Roată, PC. Consilier administrativ-bisericesc Mihail Ciocan şi PC. Inspector Florin Chirilă, întocmit în urma analizării situaţiei din teren; (...)

Începând cu 25 noiembrie 2009, se aprobă înfiinţarea Parohiei cu hramurile ”Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” şi ”Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, Protopopiatul Piatra Neamţ”.

Prin amabilitatea domnului Primar Prof. Constantin Catrinoiu şi generozitatea aleşilor locali, Consiliul Local al oraşului Bicaz în 25.11.2009 a emis HOTĂRÂREA cu nr. 122 privind darea în folosinţă gratuită a clădirii fostei centrale termice Dodeni către Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” Bicaz II din cartierul Dodeni, cu destinaţia paraclis şi casă socială, pe durata menţinerii acestei destinaţii.”

De atunci până astăzi s-au derulat mai multe lucrări, dintre care amintim:

- s-a înfrumuseţat şi dotat paraclisul cu cele necesare ;

- s-a înfiinţat şi dotat biblioteca parohială cu peste 500 volume;

- s-a amenajat un birou parohial;

- s-au finalizat lucrările de termoizolare la exterior a întreg ansamblului şi de aplicare a tencuielii decorative în două culori;

- s-a aplicat lambriu canadian la două lucarne şi la streaşină;

- s-a construit şi zugrăvit spaţiul viitoarei case sociale;

- s-a îngrădit clădirea cu gard din panouri metalice;

- s-au realizat lucrările pentru colectarea apei pluviale printr-un sistem de jgeaburi şi burlane;

- s-a betonat spaţiul de acces în paraclis;

- s-a construit spaţiul pentru centrala termică;

- s-au construit grupurile sanitare moderne;

- s-a construit spaţiul pentru casa socială;

În data de 15 august 2010, ţinând seama de caracterul special al parohiei (minoritate rromă numeroasă, multe familii cu probleme sociale), Consiliul parohial a hotărât înfiinţarea unui Centru multifuncţional – „Sfântul Serafim de Sarov” cu sediul în Bicaz, str. Cojuşna nr.5.

În momentul de faţă suntem în faza de perfectare a documentaţiei de proiectare a unui acoperiş nou al întreg ansamblului, lucrare necesară datorită stării de degradare, dar şi de redare unui aspect bisericesc (cu turle).

De asemenea, ne-am propus dotarea casei sociale, amenajarea capelei mortuare şi procurarea unei centrale termice.

Având bucuria realizării acestor lucrări, mergem înainte cu dorinţa de a realiza proiectele de viitor, toate pentru mântuirea sufletelor, cu curajul şi convingerea că vom izbuti cu ajutorul  Bunului Dumnezeu.