Să nu uităm de cei săraci

Viața parohiei Martie 27, 2013

Motto:

"Flamând am fost şi Mi-aţi dat sa mănânc,

însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau..." Matei 25, 35

Fraţi creştini,

Postul Mare este perioada când fiecare dintre noi caută să petreacă timpul în mai multă rugăciune, în lecturi duhovinceşti, practicând virtutea milosteniei.

Pe lângă programul liturgic special de la biserică şi colectele pentru cei în nevoinţe, parohia noastră doreşte să desfăşoare în mod organizat acte filantropice şi educaţionale în centrul social al parohiei, spaţiu în care se vor desfăşura şi activităţi culturale şi de creaţie.

Astfel, dorim să oferim o masă caldă pe zi copiilor care provin din familii nevoiaşe, urmând să lărgim aria filantropiei şi faţă de persoanele adulte.

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu,  avem deja mobilierul din casa socială, iar acum suntem la faza de lucru a mobilierului de bucătărie care ne costă 5700 ron (57 milioane lei vechi), sumă pe care din păcate nu o deţinem.

Din aparatele electrocasnice avem un aragaz nou şi un frigider, urmând ca pe parcurs să ne dotăm cu celelate lucruri necesare.

De aceea, venim cu rugămintea să ne sprijiniţi în acţiunea noastră, ca gândul nostru mai vechi să prindă viaţă.

Bunul Dumnezeu să binecuvinteze jertfa, osteneala şi dragostea tuturor celor care ne sunt alături în lucrarea noastră.

Cu dragoste frăţească,

Părintele Mihail