"Regal" de încondeiere a ouălor, la Bicaz

Viața parohiei Aprilie 26, 2013

"Regal" de încondeiere a ouălor, la Bicaz

La Bicaz, închistrirea ouălor după model bucovinean a constituit pentru trei zile la rând, duminică, luni şi marţi (21-23 aprilie), prilej de pelerinaj pentru trăitorii locului dornici de a cunoaşte câte ceva din tainele acestui meşteşug. Clubul Cimentiştilor, Parohia Dodeni şi Biblioteca Orăşenească au avut ca invitate pe bucovinencele, Elena Crăciunescu şi Ionela Ţăran din Ciocăneşti - Suceava, adevăraţi meşteri populari, specializaţi în încondeierea ouălor de Paşti, care aveau să explice şi să demonstreze pe viu ce şi cum cu această preocupare tradiţională de spiritualitate şi artă creştină devenită demult unul dintre brand-urile Bucovinei. "Obiceiul închistririi ouălor este unul vechi în Bucovina. Noi o să vă prezentăm modul de inchistrire care se practică în comuna Ciocăneşti din judeţul Suceava, pentru că trebuie să ştiţi că există un specific al zonei, ce diferă de alte zone". Cam aşa îşi începeau meşteriţele dialogul cu oaspeţii celor trei instituţii - gazdă ale regalului cultural din Bicaz, în timp ce-şi puneau în valoare cunoştinţele făcând să răsară pe imaculata coajă a ouălor fel de fel de motive astrale, toate pe fondul culorilor tradiţionale, astfel încât în momentul expunerii lor în coşul special pregătit, paleta coloristică să creeze imaginea unui adevărat curcubeu. Şi cum cei mici, ori şcolarii au constituit baza publicului prezent la procesiunea încondeierii, curiozitatea specifică vârstei s-a convertit în mulţime de întrebări. "Ce fel de ouă sunt astea?", "Cum le-aţi făcut de sunt unele roşii, iar altele negre?", "Liniile, cum de sunt aşa drepte?", "Cât durează până terminaţi de colorat un ou?", "De când aţi început să lucraţi?", "Aţi învăţat greu?", "La dumneavoastră, copiii se pricep la încondeiat ouă?". Şi multe altele, la care bietele bucovinence abia de pridideau cu răspunsurile. "Îmi aduc aminte că, atunci când eram copii, înainte de sărbătoarea Paştelui, părinţii ne duceau la cele mai iscusite încondeietoare să ne înveţe şi pe noi cum se închistrează ouăle. Şi în primul an, un pic, în următorii, mai mult, până am devenit şi noi meşteriţe. Acum învăţăm pe alţi copii, aşa cum încercăm şi cu voi. Nu-i greu, dar trebuie să ai un pic de fantezie, răbdare multă şi precizie în trasarea liniilor. Problema este, ca la final să-ţi placă şi să fii mulţumit. Dacă cumva greşeşti, nu mai poţi repara nimic", a povestit Elena Crăciunescu, meşteriţa ce se pare că avea ceva mai multă experienţă în încondeierea ouălor. Nu puţini au fost dintre aceia care şi-au dorit la final să ducă acasă măcar câte un ou închistrit, drept amintire. Femeile erau pregătite şi pentru o atare situaţie. "8 lei un ou de găină, 18 lei oul de gâscă şi 150, unul de struţ. Acesta-i preţul...", a spus Ionela Ţăran. O dată cu frumosul ou, copiii, dar şi cei mari, au plecat spre case cu un noian de cunoştinţe şi de amintiri despre nobilul meşteşug al bucovinencelor. De-acum încolo, de la cei mai mici până la cei mari, se va şti ce este aceea o chişiţă, cum se prepară ceara cu care se trasează liniile, cum se vopsesc ouăle, ori ce reprezintă culoarea şi figurile geometrice din punct de vedere simbolistic. "Albul semnifică puritatea, galbenul - bogăţia, roşul - iubirea veşnică, fiind şi culoarea Paştelui şi negrul - eternitatea. Cât priveşte figurile geometrice, inspirate din scoarţele ţărăneşti şi costumul popular, surprind steaua în opt colţuri, simbolizând fericirea şi bucuria de a trăi, calea rătăcită sau cărarea ciobanului, brâul popii, crucea păştii, toate acestea fiind doar câteva dintre cele mai frecvente ornamente trasate perfect şi cu pioşenie pe coaja oului, desemnat prin închistrire a deveni simbolul sărbătorilor pascale. Ideea unui astfel de proiect cultural, la Bicaz, a avut-o Petruţ Popovici, directorul Clubului Cimentiştilor, la care au subscris şi alte două instituţii, Parohia Dodeni şi Biblioteca Orăşenească. Pragul celor trei instituţii a fost călcat de peste 1000 de bicăjeni, la care s-a adăugat şi un grup de elevi de la Costişa condus de către profesoara Vasilica Livezeanu, partener al Clubului, în proiectul Paştele prin ochi de copil, aflat la cea de-a III-a ediţie.

Ion Asavei, Monitorul de Neamţ