Simpozionul „Explorări în tradiţia biblică românească şi europeană”

Arhiepiscopia Iașilor Mai 22, 2018

Festivitatea de deschidere a Simpozionului Național „Explorări în tradiţia biblică românească şi europeană” va avea loc joi, 24 mai (orele 9.00-10.00), în Sala „Iustin Moisescu” a Ansamblului Mitropolitan din Iași. Cu acest prilej, vor lua cuvântul: Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, prof. dr. Ionel Mangalagiu, prorector pentru programe de cercetare ştiinţifică şi transfer de cunoştinţe al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, prof. dr. Adriana Zaiţ, directorul Departamentului de Cercetare Interdisciplinar – Domeniul Socio-Uman al UAIC, prof. dr. Lucia Cifor, prodecanul Facultăţii de Litere UAIC, prof. dr. pr. Ion Vicovan, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” UAIC și prof. dr. Eugen Munteanu, din partea Centrului de Studii Biblico‑Filologice „Monumenta linguae Dacoromanorum”.

În cadrul sesiunii de comunicări în plen a Simpozionului „Explorări în tradiţia biblică românească şi europeană” (24 mai, orele 11.30-12.10) vor conferenţia: dr. Liana Lupaş (American Bible Society, New York), cu tema „Ediţiile biblice din America în secolele al XVI lea – al XVIII-lea”, acad. prof. dr. Andrei Eşanu (Academia de Ştiinţe a Moldovei) având ca temă „Biblia în spaţiul est-slav şi în cel de interferenţă cu lumea românească (secolul al XV-lea – începutul secolului al XIX-lea)”. Sesiunea de comunicări în plen va fi urmată de lansarea volumelor: Eustratie Logofătul, Pravila aleasă (ediţie îngrijită de Alin-Mihai Gherman, Bucureşti, Editura Academiei Române, 2017), Petru Maior, Prediche sau Învăţături la toate duminicile şi sărbătorile anului (ediţie îngrijită de Laura Stanciu şi Alin-Mihai Gherman, Cluj-Napoca, Editura Mega, 2017) și Alexandru Niculescu, Creştinismul românesc. Studii istorico-filologice (Bucureşti, Editura Spandugino, 2017). De asemenea, joi, 24 mai (orele 17.30-19.30), în Sala „Sinaxar” a Muzeului Mitropolitan din Iași, va avea loc masa rotundă cu tema „Traducerile patristice: probleme, soluţii, perspective”, întrunire la care vor participa, printre alții: prof. dr. Eugen Munteanu, drd. Dragoş Mîrşanu, cercet. dr. Constantin-Ionuţ Mihai și dr. pr. Dragoş Bahrim (moderator).

Programul complet al simpozionului și afișul pot fi consultate la adresa: http://consilr.info.uaic.ro/~mld/monumenta/simpozionMLD.html